16 listopada nasza szkoła zorganizowała dwa duże wydarzenia z pogranicza folkloru, historii i geografii.
W ramach podsumowania projektu „Czarodziejskie ręce”- warsztatów rękodzielniczych mniejszości narodowych  organizowanego w maju 2019 r. przez naszą placówkę  odbyła się konferencja dotycząca współpracy w regionie Sprewa- Nysa- Bóbr. Gości powitała pani Dyrektor Agnieszka Łyszkiewicz, pani Dyrektor naszej szkoły partnerskiej z Cottbus, Ute Henschel oraz przewodnicząca Honorowego Konsulatu Ukrainy w Zielonej Górze, pani Stefania Jawornicka.
Koordynatorka projektu, p. Iza Rożek, przedstawiła najważniejsze cele i fascynujące przeżycia młodzieży podczas 3-dniowego wyjazdu młodzieży polskiej, niemieckiej (serbołużyckiej) i ukraińskiej do Nowego Dworku w maju 2019 .
Pani Stefania Jawornicka ze Związku Ukraińców/ oddział lubuski/ przedstawiła problemy nowej ukraińskiej emigracji na Ziemi Lubuskiej. O historii archeologii plemion słowiańskich żyjących między Łabą a Odrą w VII- XII w. opowiedział pan Torben Schmeiduch z Dissen.
Na wieczornym koncercie zabrzmiały wyjątkowe i oryginalne dźwięki muzyki serbołużyckiej i ukraińskiej/ łemkowskiej.
Wystąpiły zespoły śpiewu autentycznego Krajka, Arkan- zespół tańca ludowego, Bandura- zespół instrumentów ludowych, oraz z naszych sąsiednich Łużyc” Folklorna Kupka Lokasina” oraz ” Drjewjanki”.
Zespół uczestników projektu „Czarodziejskie ręce” kierowany przez panią Izę Rożek i pana Jakuba Gościniaka wykonał piosenki ukraińską, serbołużycką i polską.
Na widowni koncertu goście z Ukrainy, Niemiec i naszej Zielonej Góry gromko oklaskiwali wszystkich artystów.
Konferencja i koncert były dofinansowane przez Euroregion „Sprewa- Nysa- Bóbr” z Funduszu Małych Projektów programu INTERREG VA.