Czarodziejskie ręce

warsztaty rękodzielnicze

mniejszości narodowych Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr

 16-18.05.2019 – CZARODZIEJSKIE RĘCE – WARSZTATY RĘKODZIELNICZE

W czwartek, 16 maja 2019 zaczęliśmy wspólną przygodę z uczniami z Niemiec i Ukrainy. Projekt pt. „Czarodziejskie ręce” to 3-dniowe warsztaty- tworzenie rękodzieła i świetna zabawa. Robiliśmy ukraińskie lalki-motanki o których znaczeniu opowiedział nam prowadzący warsztaty ekspert rękodzieła ukraińskiego Serbołużycką biżuterię wytwarzają od lat twórcy ludowi współpracujący z naszą szkołą partnerską z Cottbus. Pod czujnym okiem serbołużyckiego rękodzielnika powstały kolorowe i delikatne bransoletki, kolczyki i wisiorki. Własnoręcznie robione cudne pamiątki wspólnej pracy. A wieczór integracyjny to szalone tańce i zabawy. Język niemiecki, angielski, ukraiński, serbołużycki, polski- mimo tej różnorodności uczniowie porozumiewali się bez problemów uśmiechem i życzliwością.

Dzień drugi projektu z udziałem uczniów klas 8b i c, uczniów narodowości ukraińskiej uczących się w zielonogórskich szkołach i młodzieży z Niemiec to oprócz warsztatów również wyjazdy i wycieczka rowerowa. Klasztor w Paradyżu zdobyliśmy na rowerach. Podziwialiśmy piękną pocysterską budowlę i ogród oraz poznaliśmy tajemnice gościkowskiego kościoła. Droga powrotna wiodła przez las, strumień i była nie lada przygodą dla każdego cyklisty. Bunkry w Nietoperku to spotkanie z historią i przeszłością. W milczeniu słuchaliśmy fascynujących opowieści przewodnika, a wnętrza bunkrów okazały się zaskakująco wielkie i interesujące. Przejechaliśmy je drezyną, a po wyjściu organizatorzy zabrali nas na przejażdżkę wozem bojowym. Było głośno i ekscytująco. Wieczorem były śpiewy przy ognisku, na pomoście, na plaży….

Kolejny dzień naszej integracji to warsztaty muzyczne. Ćwiczyliśmy piosenki polskie, ukraińskie i serbołużyckie. Największą frajdę sprawiła nam serbołużycka ludowa piosenka „Daj mi jadno jajko”. Po warsztatach nadszedł czas na pełen obaw spływ kajakowy. Wszelkie strachy i wątpliwości rozwiał nasz ratownik, pełen energii i zaangażowania. Wypłynęliśmy na jezioro Paklicko Wielkie, następnie w towarzystwie pięknego słońca pokonaliśmy rzekę Paklicę. Po wielu trudach pokonywania trudnego szlaku dopłynęliśmy do mostu w Gościkowie, skąd zabrały nas  i sprzęt busy organizatora. Było to najfajniejsze przeżycie całego wyjazdu, taka super adrenalina- podsumowali uczestnicy.

Wieczorem nadszedł czas pożegnania, pełen łez i wspólnych zabaw i śpiewów. Nazajutrz, po kolejnych warsztatach muzycznych, wspólnym obiedzie i oficjalnym pożegnaniu uczestnicy rozjechali się do domów. 

16.11.2019 – CZARODZIEJSKIE RĘCE – KONFERENCJA I KONCERT 

16 listopada nasza szkoła zorganizowała dwa duże wydarzenia z pogranicza folkloru, historii i geografii.

W ramach podsumowania projektu „Czarodziejskie ręce”- warsztatów rękodzielniczych mniejszości narodowych  organizowanych w maju 2019 r. przez naszą placówkę  odbyła się konferencja dotycząca współpracy w regionie Sprewa- Nysa- Bóbr. Gości powitały: pani Dyrektor Agnieszka Łyszkiewicz reprezentująca lidera projektu, pani Dyrektor naszej szkoły partnerskiej z Cottbus, Ute Henschel oraz dyrektor Honorowego Konsulatu Ukrainy w Zielonej Górze, pani Stefania Jawornicka.

Koordynatorka współpracy międzynarodowej w SP13, p. Iza Rożek, przedstawiła najważniejsze cele i fascynujące przeżycia młodzieży podczas 3-dniowego wyjazdu młodzieży polskiej, niemieckiej (serbołużyckiej) i ukraińskiej do Nowego Dworku w maju 2019 .

Pani Stefania Jawornicka ze Związku Ukraińców w Polsce / oddział lubuski/ przedstawiła problemy nowej ukraińskiej emigracji na Ziemi Lubuskiej. O historii archeologii plemion słowiańskich żyjących między Łabą a Odrą w VII- XII w. opowiedział pan Torben Schmeiduch z Dissen.

Na wieczornym koncercie zabrzmiały wyjątkowe i oryginalne dźwięki muzyki serbołużyckiej i ukraińskiej/ łemkowskiej.

Wystąpiły zespoły śpiewu autentycznego Krajka, Arkan- zespół tańca ludowego, Bandura- zespół instrumentów ludowych, oraz z naszych sąsiednich Łużyc” Folklorna Kupka Lokasina”, ”Drjewjanki” oraz Torben Schmeiduch – tym razem w roli średniowiecznego serbołużyckiego muzyka.

Zespół uczestników projektu „Czarodziejskie ręce” wykonał piosenki ukraińską, serbołużycką i polską.

Na widowni koncertu goście z Ukrainy, Niemiec i naszej Zielonej Góry gromko oklaskiwali wszystkich artystów.

Lider projektu, Szkoła Podstawowa nr 13 w Zielonej Górze oraz jej partnerzy: Schule für Niedersorbische Spra-che und Kultur z Cottbus i Związek Ukraińców w Polsce –  Zarząd Lubuskiego Oddziału w Zielonej Górze wspólnie zrealizowali trzeci projekt którego celem jest przełamywanie stereotypów oraz promowanie równości i niedyskryminacji poprzez poznanie i upowszechnianie historii, teraźniejszości, języka, kultury i tradycji mniejszości narodowych: Serbołużyczan i Ukraińców/Łemków zamieszkujących Euroregion SNB;

Lider projektu, Szkoła Podstawowa nr 13 w Zielonej Górze oraz jej partnerzy: Schule für Niedersorbische Spra-che und Kultur z Cottbus i Związek Ukraińców w Polsce – Zarząd Lubuskiego Oddziału w Zielonej Górze wspólnie zrealizowali trzeci projekt którego celem jest przełamywanie stereotypów oraz promowanie równości i niedyskryminacji poprzez poznanie i upowszechnianie historii, teraźniejszości, języka, kultury i tradycji mniejszości narodowych: Serbołużyczan i Ukraińców/Łemków zamieszkujących Euroregion SNB.

Projekt dofinansowany  przez Euroregion „Sprewa-Nysa- Bóbr” z Funduszu Małych Projektów Programu Interreg VA Polska-Brandenburgia.